Jak wyczyścić tapicerkę ? kilka porad

A spilled glass of red wine on a carpet

Witam !

Zacznę może od tego, że tylko w mniejszych przypadkach zabrudzeń warto próbować pranie tapicerki, przy większych zabrudzeniach najprawdopodobniej będzie potrzebny specjalista z odpowiednim sprzętem oraz specjalnymi środkami chemicznymi.
Istnieje wiele rodzai tkanin na rynku i każda ma inną odporność na chemię czy siłę tarcia, bez odpowiedniego szkolenia łatwo uszkodzić czy odbarwić naszą domową tapicerkę.

Ale dość o skutkach..
Na szczęście jest kilka sposobów dzięki którym tapicerce można przedłużyć żywotność oraz zapobiec niektórym plamom.

Na co warto uważać i o czym pamiętać przy czyszczeniu ?

Przede wszystkim pamiętaj, że kiedy staramy się pomóc tapicerce, to czas jest najważniejszy !

Tak szybko jak wylejemy cole, sok czy wino na tkaninę pierwszą czynnością powinna być sucha ścierka mocno przyłożona do mokrej plamy w celu pozbycia się jak największej ilości płynu, dzięki temu nasza tkanina słabiej nasiąknie barwnikiem.
Kiedy zobaczysz, że dziecko maluje po fotelu czy firance natychmiast bierz się za namoczenie plamy ciepłą wodą z dodatkiem lekkich detergentów, może być to mydło czy płyn do naczyń, dobrym ruchem było by również wessanie odkurzaczem (jeżeli nie jest workowy) wsiąkniętej wody i powtórzenie czynności.

Najgorsze plamy do czyszczenia ?

Na podstawie opisów powyższych porad można działać z większością plam oprócz jednych.
Plamy olejowe…
Namaczanie takiego rodzaju plam może mieć poważne skutki, ponieważ olej ma strukturę dzięki której nie przyjmuje wody i może pozostawiać po sobie rozmytą do pięć razy większą plamę która po wyschnięciu zostanie na stałe.
W takim wypadku lepiej ograniczyć pomysły z wodą i spróbować małą ilością mydła którą trzeba lekko wetrzeć i pozostawić do wyschnięcia, następnie spróbować drugi raz już z dodatkiem małej ilości wody.

Pamiętaj

Tapicerkę przed szorowaniem czy namaczaniem trzeba wyczyścić z pyłów, kurzu, piasku i dlatego w momencie kiedy będziemy się brać za usuwanie jakiejkolwiek plamy koniecznie trzeba odkurzyć materiał.
Czyszczenie bez wcześniejszego odkurzenia może spowodować lekkie tarcie po przez np. piach co wpływa negatywnie na tapicerkę ( w szczególności skórzaną )

Halo u mnie te metody nie działają !

Może się tak zdarzyć kiedy powyższe metody nie będą się po prostu u Ciebie sprawdzać i nie pozostanie nic innego jak uratowanie naszą domową tapicerkę usługą kompleksowego prania.
W takim wypadku warto wezwać przeszkolonych profesjonalistów którzy za pomocą profesjonalnych maszyn ekstrakcyjnych usuną wszelki brud i odświeżą tapicerkę w całości.
Dzięki wiedzy którą posiada taka osoba, właściciel nie będzie musiał się przejmować o uszkodzenie cennych mebli podczas nieudanego prania i będzie mógł spokojnie czekać na drugą młodość swoich mebli :)

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na temat prania ekstrakcyjnego służę pomocą zarówno w komentarzach jak i na naszej oficjalnej stronie :)

Pozdrawiam.